You Are Here: Home » PolitikĂ«

Lajme nga Politika Shqiptare

NË VEND TË REPLIKAVE ME OPOZITËN E MUNGUAR

Nga Edi Rama NË VEND TË REPLIKAVE ME OPOZITËN E MUNGUAR Nuk Ă«shtĂ« e habitshme se si flasin sikur kanĂ« rĂ«nĂ« nga qielli, jo nga pushteti. Prandaj nuk Ă«shtĂ« e habitshme dhe pse vazhdojnĂ« tĂ« jenĂ« pĂ«rfaqĂ«suesit publikĂ« tĂ« jetĂ«s sĂ« ulĂ«t qĂ«, deri dje, i’a imponuan njĂ« populli tĂ« tĂ«rĂ« me forcĂ«n brutale tĂ« pushtetit qĂ« kishin. Po ashtu, prandaj edhe nuk Ă«shtĂ« e habitshme se pse sot, s’u beson dot askush qĂ« i ka sytĂ« ...

Read more

Ngjarjet e fundit në kufijtë e BE dëshmuan rëndësinë që ka zgjerimi

Ministri i PunĂ«ve tĂ« Jashtme, Ditmir Bushati, shprehet se reformat e qĂ«ndrueshme nĂ« kuadĂ«r tĂ« luftĂ«s kundĂ«r informalitetit nĂ« ekonomi si dhe projektet infrastrukturore dhe energjetike konkretizojnĂ« thellimin e bashkĂ«punimit rajonal. Ministri Bushati deklaron se “Ngjarjet e fundit nĂ« kufijtĂ« e Bashkimit Evropian dĂ«shmuan rĂ«ndĂ«sinĂ« qĂ« ka zgjerimi i BE-sĂ« si njĂ« mjet pĂ«r tĂ« thelluar bashkĂ«punimin mbi çështjet ...

Read more

Paloka: Vleresoj dorëheqjen e deputetes Xhuvani

Kryetarit tĂ« Grupit Parlamentar tĂ« PartisĂ« Demokratike Edi Paloka akuzoi Kryeministrin Edi Rama se kishte marrĂ« nĂ« mbrojtje Konstandin Xhuvanin, pasi ai ishte i shpallur nĂ« kĂ«rkim nga policia mĂ« 26 prill tĂ« kĂ«tij viti por nuk ishte ndaluar. NdĂ«rsa i shprehu familjeve tĂ« viktimave ngushĂ«llime, Paloka inkurajoi drejtĂ«sinĂ« tĂ« veprojĂ« me forcĂ«n mĂ« tĂ« madhe tĂ« ligjit. “DorĂ«heqja si deputete e mamasĂ« sĂ« autorit t ...

Read more

Pandëshkueshmëria ka marrë fund më 23 Qershor

Dua t’ju drejtohem sot tĂ« gjithĂ«ve ju, lidhur me ngjarjen e rĂ«ndĂ« kriminale qĂ« ndodhi nĂ« tĂ« gdhirĂ« nĂ« kryeqytet. E ndjeva pĂ«r detyrĂ« tĂ« reagoj nĂ« vetĂ« tĂ« parĂ«, sepse nĂ« kĂ«tĂ« ngjarje Ă«shtĂ« pĂ«rfshirĂ« djali i deputetes sonĂ« Luiza Xhuvani. E para gjĂ« pĂ«r tĂ« cilĂ«n kam menduar qysh nĂ« sekondĂ«n kur mora lajmin e rĂ«ndĂ« pĂ«r kĂ«tĂ« ngjarje, ishin prindĂ«rit. PrindĂ«rit e tĂ« vrarĂ«ve dhe prindĂ«rit e tĂ« dyshuarit kryesor si ...

Read more

Luiza Xhuvani kërkon falje për të birin dhe jep dorëheqjen si deputete

Deputetja socialiste, Luiza Xhuvani, ka dalĂ« nĂ« njĂ« konferencĂ« shtypi me kryeministrin Edi Rama mes lotĂ«sh, pas krimit tĂ« djalit tĂ« saj. E pĂ«rlotur ajo ka dĂ«nuar krimin e tĂ« birit dhe ka bĂ«rĂ« tĂ« ditur se ka dhĂ«nĂ« dorĂ«heqjen si deputete. “Ngjarja e ndodhur sot Ă«shtĂ« tragjike, por ajo ngjarje nuk ka asnjĂ« lidhje me familjen e Konstandinit dhe as me mandatin qĂ« unĂ« nĂ«na e tij kam. JanĂ« katĂ«r familje qĂ« sot vua ...

Read more

PD të enjten nis protestat kundër qeverisë, kërkohet dorëheqja e Ramës

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha kërkoni sot dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama dhe qeverisë së tij pas ngjarjes së fundit të rrëzimit të një avioni të vogël në Divjakë i cili do të ngarkohej me drogë. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Basha akuzoi kryeministrin Rama për përfshirje të drejtpërdrejtë të narkotrafikut nga Shqipëria që sipas njollos rëndë imazhin e vendit para partnerëve ndër ...

Read more

Nishani dekreton lirimin nga detyra të Gervenit

Presidenti Bujar Nishani, dekreton lirimin nga detyra tĂ« KundĂ«radmiral Kristaq Gerveni, pĂ«rfaqĂ«sues ushtarak nĂ« PĂ«rfaqĂ«sinĂ« e PĂ«rhershme tĂ« RepublikĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ« nĂ« Shtabin e NATO-s nĂ« Bruksel. Lajmi bĂ«het i ditur nga Presidenca, e cila nĂ«pĂ«rmjet njĂ« njoftimi ka bĂ«rĂ« tĂ« ditur se: “NĂ« mbĂ«shtetje tĂ« nenit 93 tĂ« KushtetutĂ«s sĂ« RepublikĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ«, si dhe tĂ« pikĂ«s 8 tĂ« nenit 7 tĂ« ligjit nr. 8671, datĂ« 2 ...

Read more

Ditëlindja e Ilir Metës, feston 45-vjetorin në Gjirin e Lalëzit

Kryetari i Kuvendit, drejtuesi i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, mbushi dje 45 vjeç dhe vendosi ta kthejë këtë përvjetor në një festë madhështore me mbi 600 të ftuar. Pavarësisht një ceremonie të vogël të zhvilluar në ambientet e Kryesisë së Kuvendit paradite ku stafi kishte përgatitur për Metën, shumë lule dhe një tortë, festa e vërtetë ka nisur në orën 19:30 në ambientet e vilës së çiftit Met ...

Read more

ILDKPKI nĂ« “sitĂ«â€ pasurinĂ« e 10 viteve tĂ« kupolĂ«s sĂ« shtetit

Drejtuesi i ILDKPKI-së hetim dhe rihetim për listën e gjatë të zyrtarëve të lartë. Kontroll për zyrtarët dhe familjarët nga përfitimi me fondet publike. Kryeinspektori i ri i Inspektoratit të Lartë të Deklarimit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesit (ILDKPKI), Shkëlqim Ganaj, mori dje vendimin të nisë një kontroll të plotë dhe hetim administrativ për të gjitha pasuritë e kupolës së drejtuesve të shtetit s ...

Read more

Ristani: Krimi sundon, policia tregon forcën me protestuesit paqësorë

Partia Demokratike nëpërmjet deputetit Arben Ristani denoncoi situatën në të cilën gjendet krimi në vend, duke theksuar se shqiptarët ndodhen më të pasigurt. Tritoli, grabitjet dhe trafiku i drogës sunduan edhe javën që po mbyllim. Jemi në një atmosferë të rënduar kriminale, shteti duket sikur nuk ekziston në raport me krimin. Policia e udhëhequr, tashmë jo ligjërisht, nga ministri i Brendshëm, tregon gjith ...

Read more

© 2008-2014 Powered By Lajme Online

Scroll to top