You Are Here: Home » KulturĂ« (Page 2)

Lajme kulturore

Aleksandër Moisiu, princ i Shqipërisë?!

Pak kohĂ« para vdekjes sĂ« Mojisit, nĂ« vendin t‘onĂ« kanĂ« qarkulluar disa bisedime jo tĂ« pĂ«rshtatshme, ku pretendohesh se, gjoja AleksandĂ«r Mojisi, kish vĂ«nĂ« konditĂ« tĂ« bĂ«hesh Princ pĂ«r tĂ« pranuar nĂ«nshtetĂ«sin Shqiptare. Na vjen keq se kĂ«to akuzua rreth zhegis t‘onĂ«, ishin pĂ«rhapur pa ndonjĂ« bazĂ«, nĂ« regjimin e kaluar, dhe kishin qĂ«llim tĂ« maskojshin disa autoritete politike dhe diplomatike, tĂ« cilat kishin bĂ« ...

Read more

Dritani: Dua të jem në nominim

BIG BROTHER 2/ Qetsori: Adela, e fortë. Loja e saj fshihet pas Kuranit Kanë festuar 1 prillin në një mënyrë krejt të veçantë. Djemtë e shtëpisë së "Big Brother" kanë zgjedhur të mos u flasin vajzave, duke i bërë të besojnë se diçka nuk po shkon. Ndërkaq, gjatë bisedave të mëparshme, Bjordi i është rrëfyer Adit se ai e ka puthur Adelën, por ajo nuk i është përgjigjur. Adela i ka shprehur Adit se ajo dhe Bjor ...

Read more

Kledi Kadiu: Fama e nje shqiptari te talentuar

Prej kohes ai nuk i ndahet spektakleve italiane, por me shume eshte nje nga balerinet me te ndjekur mediatike te Italise. Te mendosh rrugen sesi ka nisur atehere ke deshire qe te lexosh librin e tij te pare per aventuren e jashtezakonshme te jetes se tij Kush ndjek emisionet e moderatores Maria de Filipi ne Kanale 5 e di mire se cfare eshte Kledi Kadiu. Mjafton te dale ne skene ose te perflitet emri i baler ...

Read more

Dr.IBRAHIM RUGOVA : PROTAGONIST I HISTORISË MODERNE TË KOSOVËS

Tre vjet më parë (21 janar), Shqipëria përjetoi me hidhërim vdekjen e parakohshme të Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, prijësit të qëndresës qytetare, misionarit të madh të paqes dhe pavarësisë së Kosovës, mikut të madh dhe të çmuar të perëndimit në Ballkan. Qeveria shqiptare shpalli me një vendin të posaçëm tre ditë zi kombëtare, ndërsa në momentin solemn, kur arkivoli me trupin e të ndjerit, u vendo ...

Read more

DEL NË QARKULLIM GUIDA E PUNIMEVE TË ARTIZANËVE GJIROKASTRITË

Punimet e artizanĂ«ve gjirokastritĂ« nĂ« gur,  hekur, dru si dhe  punime tradionale nĂ« qĂ«ndisje janĂ« paraqitur sĂ« fundi nĂ« njĂ« guidë tĂ« veçantĂ«, tĂ« botuar nĂ« gjuhĂ«n angleze. Hedhja nĂ« qarkullim e kĂ«tij botimi Ă«shtĂ« mundĂ«suar nga Organizata pĂ«r Ruajtjen dhe Zhvillimin e GjirokastrĂ«s. “TĂ« apasionuarit pas punimve tradicionale dhe veçanĂ«risht grupet turistike, mund tĂ« gjejnĂ« nĂ« kĂ«tĂ« botim informacionin e nevojshm ...

Read more

Zhvillohet “Tryeza e ShoqatĂ«s Shqiptare tĂ« Turizmit”

Ka qënë tryeza Shoqatës Shqiptare të turizmit, e cila ka mbnledhur së bashku përfaqësues të ambasadës gjermane dhe ministrin e MTKRS. Në këtë tryezë, e cila është e para në llojin e vetë, ministri Pango ka bërë dhe një pasqyrim ne lidhje me arritjet e ministries së tij. Natyrisht, që kryefjala ishte turizmi dhe një pasqyrë e gjithë prurjeve të tij për vitin 2009. Kjo truezë ka për qëllim të rrisë vëmendjen ...

Read more

Zonja Rouz,do të mbyllë karierën e Drita Pelingut

ËshtĂ« roli i saj i fundit nĂ« karierĂ«n e sajĂ« 60 vjecare. Zonja Rouz do tĂ« jetĂ« personazhi i fundit qĂ« Drita Pelingu do ti dhurojĂ« publikut tĂ« saj shqiptar. Jemi mĂ«suar ta shohim gjatĂ« gjithĂ« kohĂ«s nĂ« skenĂ«, me fjalĂ«n e saj dhe me mjeshtĂ«rinĂ« e aktrimit, qĂ« e bĂ«ri atĂ« artiuste tĂ« madhe tĂ« skenĂ«s sĂ« teatrit shqiptar. Drita Pelingu dhe pse nĂ« njĂ« moshĂ« tĂ« mahde vazhdon tĂ« ruajĂ« atĂ« fisniokĂ«ri dhe sharm, qĂ« duk ...

Read more

Soprano Mariana Leka pjesmarrese ne ”Gala Concert”– St.Gallen-Zvicer

Mbasi përfundon studimet për kanto në Konservatorin e shtetit në Shqipëri, Mariana Leka e fillon karrierën e saj në Operën Shtetërore të Tiranës në vitin 1990 me rolin kryesor të operës « Traviata ». Që atëhere. Ajo këndon rregullisht në këtë teatër në të cilin është soliste e parë që prej vitit 1991. Në vitin 1992 ajo fiton çmimin e parë Katia Ricciarelli në Mantova të Italisë, në vitin 1996 fiton përsëri  ...

Read more

Memorandumi i teatrove të Shqipërisë,Kosovës dhe Maqedonisë

Tetari kombëtar shqiptar, Teatri Kombëtar i Kosovës dhe Institucioni Nacional-Teatri Shqiptar kanë nënshkruar një memorandum të përbashkët bashkëpunimi. Drejtori i Teatrit Kombëtar Shqiptar Kristaq Skrami vlerësoi këtë bashkëpunim duke theksuar rëndësinë e një memorandumi të këtillë. Megjithëse nuk ka munguar bashkëpunimi me përfaqësues të Kosovës dhe Maqedonisë, në vepra të rëndësishme teatrale, ky memoran ...

Read more

“Reporteret Pa Kufij” reagon pas sulmit mbi gazeten Tema

Organizata Reporteret pa Kufij ka denuar veprimet e policise shqiptare per bllokimin e ambienteve te gazetes Tema. Ne nje deklarate per shtyp te bere te marten, ajo i kerkon Ministrit Nishani te zbatoje vendimet e Gjyqesorit dhe te lejoje futjen e gazetareve te Teme-s, ne ambientet e punes. Deklarata shton se qeveria duhet t'i jape fund perdorimit te aparatit shteteror, per sulmet ndaj shtypit. organizata n ...

Read more

© 2008-2014 Powered By Lajme Online

Scroll to top